Měření rychlosti internetu v síti Praha1.net

Měření rychlosti internetu

Výslednou rychlost internetu u vás doma nebo v kanceláři není možné z naší strany garantovat, protože celkovou kvalitu neovlivňuje pouze naše síť.

Jak správně měřit rychlost internetu

Ověřujte rychlost připojení jen za předpokladu, že jsou splněny následující podmínky. V opačném případě nejsou výsledky přesné a je nutné je považovat výsledky pouze za orientační.

1. Počítač s moderním a správně nastaveným operačním systémem

2. Připojení k modemu ethernetovým kabelem, nikoliv bezdrátově

3. Zastavené všechny ostatní procesy, které mohou negativně ovlivnit výsledek testu

4. Žádné další připojená zařízení k modemu (jiný počítač, televize, tablet, telefon)

Co vše má vliv na rychlost připojení

1. Zapojení kabelové sítě za routerem

Lidové rčení radí hledat chybu nejprve u sebe. Stejně tak je tomu i v případě, kdy vám nefunguje internetové připojení. Nejprve proto zkontrolujte všechny prvky své místní sítě (neboli LAN – local area network). Pokud ta nebude fungovat na maximální výkon, nedosáhnete rozhodně na maximální rychlost, kterou vám nabízí internetové připojení Praha1.net .

2. Bezdrátová síť WiFi

Kabely již dávno vyšly z módy. Žijeme v bezdrátovém světě, ale toto pohodlí není rozhodně „zadarmo“. Pokud od svého internetového připojení očekáváte vysokou rychlost a kvalitní výkon, musíte pro to i něco udělat. V této části prozkoumáme možné nástrahy WiFi a jak se jim vyhnout.

3. Počítač, operační systém a webový prohlížeč

Některé starší operační systémy Windows nepracují s vyššími rychlostmi internetu dostatečně efektivně. Odchylky v dosažené rychlosti připojení se projevují i při použití rozdílných internetových prohlížečů.

Test rychlosti

Na smlouvě nebo na vyúčtování můžete zjistit název balíčku, který jste si objednali. Na našich stránkách najdete specifikace jednotlivých tarifů včetně rychlosti stahování (download) a odesílání (upload). Ověřte si, že máte opravdu objednaný balíček nejlépe odpovídající vašim potřebám. V mnoha případech si připlatíte jen velmi malou částku za významné zlepšení rychlosti a zážitku ze všech internetových aktivit, včetně prohlížení náročných stránek plných obrázků a videa.

Jakmile znáte přesné specifikace svého tarifu, otestujte si své připojení. Kliknutím na tlačítko Spustit test zahájíte test rychlosti Vašeho připojení. Testujte své připojení častěji a opakovaně, v různou dobu. Pokud zaznamenáte výrazné výkyvy nebo snížení rychlosti v určitou denní dobu, může to usnadnit řešení problému našim pracovníkům.

1. Zapojení kabelové sítě za routerem

Lidové rčení radí hledat chybu nejprve u sebe. Stejně tak je tomu i v případě, kdy vám nefunguje internetové připojení. Nejprve proto zkontrolujte všechny prvky své místní sítě (neboli LAN – local area network). Pokud ta nebude fungovat na maximální výkon, nedosáhnete rozhodně na maximální rychlost, kterou vám nabízí internetové připojení Praha1.net.

Máte problém? Restartujte! Univerzální rada technické podpory na telefonu zní: „Vypněte to (počítač, modem, WiFi router atd.), nechte ho několik vteřin vypnutý a zase ho zapněte.“ Je jedno, zda vytáhnete napájecí kabel nebo použijete-li tlačítko pro vypnutí/zapnutí. Zařízení se restartuje a vy si budete s největší pravděpodobností opět užívat ničím nerušené surfování. Pokud by nefungoval ani tento postup zkuste podobný postup u ostatních kabelů (ethernet, USB, …) – odpojte je a zapojte zpět. Problém by měl být odstraněn. Tento postup funguje často i při problémech s rychlostí.

Používejte kvalitní hardware!

Pro rychlosti nad 40 Mbps je třeba, aby veškerý váš hardware (síťová karta v počítači, switch, router, atd.) měl specifikace pro gigabitové rychlosti. Použijte gigabitový ethernetový kabel bez viditelného zalomení nebo pomačkání.

2.Bezdrátová síť WiFi

Kabely již dávno vyšly z módy. Žijeme v bezdrátovém světě, ale toto pohodlí není rozhodně „zadarmo“. Pokud od svého internetového připojení očekáváte vysokou rychlost a kvalitní výkon, musíte pro to i něco udělat. V této části prozkoumáme možné nástrahy WiFi a jak se jim vyhnout. Kabelové spojení téměř vždy zajistí maximální rychlost i kvalitu připojení. Pokud používáte pouze bezdrátové připojení kvůli pohodlí, pravděpodobné budete překvapeni zaručeně okamžitým zlepšením při připojení klasického síťového kabelu.

Zaručí váš hardware objednanou rychlost? Nejprve vždy zkontrolujte, zda je váš WiFi router a Váš počítač (notebook, mobilní telefon) schopen přenášet internet rychlostí, kterou vám dodává Praha1.net. Ověříte si to snadno. Rychlost zařízení (Wifi routeru, PC, notebooku, mobilu) popisují písmenka A, B, G nebo N. Ty najdete zcela jistě v dokumentaci k zařízení nebo přímo v jeho názvu. N je v současnosti nejrychlejší běžně dostupná třída. G je dlouhodobě hodně populární a široce využívaná třída, celkem rychlá a spolehlivá. Kromě inzerované propustnosti je ale potřeba vzít v úvahy i sílu signálu a vzdálenost mezi vaším počítačem a bezdrátovým routerem. Zařízení tříd A a B pro naše nejrychlejší připojení nedoporučujeme!

Jaký bude mít signál dosah?

WiFi signál slábne při průchodu zdí. Jeho síla ve vzdálenějších částech bytu či domu závisí i na použitém stavebním materiálu. Dosah vaší WiFi sítě také ovlivňují okolní bezdrátové sítě. Proto můžete také vyzkoušet změnit signálový kanál vašeho WiFi routeru případně WIFI modemu, abyste se vyhnuli rušení cizími WiFi sítěmi ve vašem okolí.

Záleží na zabezpečení?

Pokud nezabezpečíte svou bezdrátovou síť použitím šifrování WEP, WPA nebo ověřením MAC adres, soused nebo někdo jiný v dosahu signálu může zdarma využívat vašeho připojení a ubírat mu výkon, který byste měli dostávat vy. Ale to rozhodně není jediný možný bezpečnostní risk. Nejen, že můžete takto přicházet o rychlost, ale tito „černí pasažéři“ vaší WiFi mohou využívat vaše připojení k provozování spam serverů, ke stahování nelegálního obsahu nebo dokonce ke krádeži vašich dat.

3.Počítač, operační systém a webový prohlížeč

Některé starší operační systémy Windows nepracují s vyššími rychlostmi internetu dostatečně efektivně. Odchylky v dosažené rychlosti připojení se projevují i při použití rozdílných internetových prohlížečů.

Optimalizace operačního systému

Pokud jste si ověřili, že vaše síť (přes kabely nebo bezdrátová) podává požadovaný výkon, nebo jste odhalili a vyřadili některé z připojených zařízení, které nepracovalo k vaší spokojenosti, měla by následovat optimalizace nastavení každého připojovaného zařízení nebo počítače. Připojte počítač buď přímo ke kabelovému modemu nebo k již otestovanému routeru a ujistěte se, že všechna ostatní zařízení jsou odpojená, ať už využívají kabely nebo WiFi.

Odhalte i skryté procesy

Ukončete všechny aplikace, které jsou na vašem počítači spuštěny, včetně všech skrytých procesů, které by mohly probíhat na pozadí. Dejte pozor i na různé sídlící programy, které by mohly aktivně přenášet data (např. torrenty nebo tzv. newsgroups) a tím výrazně zpomalovat rychlost připojení.

Odstavte i vše ostatní… ale jen dočasně!

Pokud se snažíte odhalit příčinu nízké rychlosti v počítači, dočasně vypněte i antivirové systémy, firewall nebo jiný bezpečnostní software. Proč vypínat tak důležité služby? Je možné, že jsou špatně nastaveny a nadměrně zatěžují vaše připojení nebo váš počítač. Je opravdu důležité všechny tyto procesy po ukončení testování ihned znovu spustit, jinak riskujete, že odhalíte svůj počítač nebo celou vaši síť škodlivým virům a dalším nástrahám.

Vytížení procesoru počítače Ověřte vytížení procesoru.

V operačních systémech Windows můžete Správce úloh vyvolat klávesovou zkratkou CTRL + SHIFT + ESC. Pokud je vytížení procesoru vyšší než cca 80 %, s největší pravděpodobností to negativně ovlivní rychlost připojení. Jestli jste opravdu vše v počítači vypnuli (včetně skrytých programů, procesů na pozadí a zabezpečovacích systémů) a vytížení procesoru je stále vysoké, je možné, že jste něco opomenuli nebo je váš počítač napaden nějakým druhem viru.

Otestujte počítač proti virům a jiným možným „nákazám“

Proveďte antivirovou kontrolu vašeho počítače (doporučujeme provádět takový scan pravidelně). Malware a jiný škodlivý software může využívat vaše připojení nebo váš počítač k různým nežádoucím účelům. Nakažené počítače budou mít vždy snížený výkon a navíc představují riziko nákazy pro ostatní počítače nejen ve vaší síti ale i mnohem dál.

Měření rychlosti internetu v síti Praha1.net